4 МСТУ. Фізична культура. Урок 92. Дата: 23.04.2021.

Ручний м'яч. Історія, правила гри. Ведення м'яча та кидки.

Гандбол (дан. håndbold, англ. handball вiд hand — рука і ball — м'яч) — командна спортивна граолімпійський вид спорту. В гандбол грають на спеціальному майданчику між двома командами по сім спортсменів у кожній (шість польових гравцiв та воротар). Перемогу дає перевага у кількості забитих м'ячів (голів).

Тривалість гри — 2 тайми по 30 хв.

Гандбол, у нинішньому його вигляді, придумали датські футболісти на рубежі ХІХ і ХХ століть — як заміну футболу, для гри в зимовий час. У гандбол грають руками.

Український гандбол упродовж кількох десятиліть вважався еталоном у світі: збірна СРСР два рази виборювала звання олімпійських чемпіонок (1976, 1980) та чемпіонок світу, а київський «Спартак» 13 разів вигравав Кубок європейських чемпіонів. Втім, всі ці здобутки пов'язували з роботою видатного тренера Ігора Турчина

1:1 Ігровий майданчик є прямокутник 40 метрів завдовжки і 20 метрів завширшки і включає 2 площі воріт) та ігрову зону. Довгі обмежувальні лінії називаються бічними лініями, а короткі - лініями воріт (між стійками воріт) і зовнішніми лініями воріт ( з обох боків воріт). Навколо ігрового майданчика повинна розташовуватися зона безпеки, ширина якої складає не менше 1 метра уздовж бічних ліній і 2-х метрів позаду зовнішніх ліній воріт. Характеристики ігрового майданчика не можуть бути змінені в процесі гри на користь однієї з команд. 1:2 Воротавстановлюються по центру кожної зовнішньої лінії воріт. Ворота повинні бути надійно закріплені до підлоги або до стінки позаду них. Внутрішні розміри воріт: висота - 2 метри, ширина - 3 метри. Стійки воріт скріпляють горизонтальною штангою. Задня кромка стійок воріт повинна збігатися із зовнішньою кромкою лінії воріт. Стійки воріт і штанга мають квадратний перетин із стороною 8 см. Три поверхні воріт, які можна бачити з боку майданчика, повинні бути пофарбовані поперечними смугами в два контрастні кольори, що чітко відрізняються від кольору майданчика. Ворота повинні мати сітку, яка кріпиться так, щоб м'яч, кинутий у ворота, залишався в них. 1:3 Усі лінії на майданчику є складовою частиною площі, яку вони обмежують. Лінії воріт між стійками воріт повинні бути 8 см завширшки (тоді як всі інші лінії повинні бути 5 см завширшки. Лінії між двома сусідніми зонами можуть бути утворені межею різних кольорів цих зон. 1:4 Перед кожними воротами розташовується площа воріт (див. Правило 6). Площа воріт обмежується лінією площі воріт (шестиметрова лінія ), яка проводиться таким чином: а) безпосередньо перед воротами проводиться лінія завдовжки 3 метри паралельно лінії воріт на відстані 6 метрів від неї (вимірювання проводиться від зовнішньої кромки лінії воріт до зовнішньої кромки лінії площі воріт); б) 3-метрову лінію із зовнішньою лінією воріт сполучають дві чверті кола кожні радіусом 6 метрів (вимірювання проводиться від заднього внутрішнього кута зовнішньої сторони стійок воріт. 1:5 Лінія вільних кидків (9-ти метрова лінія) є пунктирною лінією і проводиться на відстані 3-х метрів від зовнішньої сторони лінії площі воріт. Розміри сегментів лінії, як і відстань між сегментами, складають 15 см. (див. мал. 1). 1:6 7-метрова лінія - це лінія завдовжки 1 метр, проведена безпосередньо перед воротами. Вона проведена паралельно лінії воріт на відстані 7 метрів від неї (вимірюється від зовнішньої кромки лінії воріт до переднього краю семиметрової лінії); 1:7 Лінія обмеження воротаря (4-метрова лінія) - це лінія 15 см. завдовжки, проведена безпосередньо перед воротами. Вона проведена паралельно лінії воріт на відстані 4-метрів від неї (вимірюється від зовнішньої кромки лінії воріт до переднього краю 4-метрової лінії); 1:8 Центральна лінія сполучає середні точки двох бічних ліній2:1 Стандартний час гри для всіх команд з гравцями у віці від 16 років і старше складає два тайми по 30 хвилин. Час перерви між таймами складає 10 хвилин. Тривалість гри для дитячих команд у віці 12-16 років складає 2 х 25 хвилин

Команда складається з 14 гравців. Не більше 7 гравців одночасно можуть знаходитися на майданчику. Решта гравців є запасними. Гравець, який є воротарем, може в будь-який час стати гравцем на майданчику Аналогічно й гравець на майданчику може в будь-який час стати воротарем Якщо команда грає без воротаря, дозволяється перебувати на ігровому майданчику 7 польових гравців в той же час.

Команда повинна мати не менше 5 гравців на майданчику на початку гри. Кількість гравців може бути збільшена у будь-який час упродовж гри.

Запасні гравці можуть багато разів включатися в гру у будь-який час гри.

Воротарю дозволяється: торкатися м'яча будь-якою частиною тіла в процесі захисту в межах площі воріт; пересуватися з м'ячем в межах площі воріт без дотримання обмежень для польових гравців воротарю. Покидати площу воріт без м'яча й брати участь в грі в ігровій зоні; у цьому випадку воротар підкоряється загальним правилам для гравців в ігровій зоні; Вважається, що воротар покинув площу воріт, як тільки він будь-якою частиною тіла торкнеться майданчика за межами лінії площі воріт; покидати площу воріт з м'ячем і знову грати ним в ігровій зоні, якщо він не контролював м'яч в площі воріт.

Воротарю не дозволяється: піддавати небезпеці суперника в процесі захисту воріт покидати площу воріт з м'ячем, що знаходиться під його контролем; за це призначається вільний кидок.

Знаходячись у межах площі воріт торкатися м'яча, який лежить або котиться за межами площі воріт, брати м'яч в площу воріт, якщо він лежить або котиться за межами площі воріт, повертатися з м'ячем в площу воріт з ігрової зони, торкатися м'яча стопою або ногою нижче коліна, коли він рухається в напрям ігрової зони в межах площі воріт

Площа воріт

Тільки воротарю дозволяється знаходитися в площі воріт. Вважається, що гравець на майданчику заступив у площу воріт, яка включає і лінію площі воріт, якщо він торкається її будь-якою частиною свого тіла. Якщо гравець на майданчику заступає в площу воріт, то повинні бути прийняті наступні рішення: а) кидок воротаря, якщо гравець суперника заступив у площу воріт, володіючи м'ячем або без м'яча, але тим самим створив для себе перевагу; б) вільний кидок, якщо захисник перетинає площу воріт і одержує перевагу, але не зриває можливості взяття воріт; в) 7-метровий кидок, якщо захисник входить в площу воріт і завдяки цьому зриває явну можливість узяття воріт. Ціллю цього правила вираз « вхід у площину воріт» не означає просто доторкнутись до лінії площі воріт, а очевидний вхід у площу воріт. Перетин площі воріт не карається, якщо а) гравець заступає в площу воріт після передачі м'яча, і це не приводить до втрати переваги для суперника; б) гравець будь-якої команди заступає в площу воріт і в результаті цих дій не одержує перевагу.

Порушення і неспортивна поведінка Допустимі дії:

Дозволяється:

а) використовувати відкриту долоню для «зняття» м'яча з руки суперника; б) використовувати зігнуті руки для контакту з тілом суперника, контролюючи його рухи і слідувати за ним таким чином; в) використовувати корпус для блокування суперника в боротьбі за позицію; • Коментар: Блокування означає запобігання супернику переміщення на відкритий простір. Налаштування блоку, підтримка блоку та вихід з нього в принципі повинні проходити пасивно по відношенню до суперника Порушення, які зазвичай не приводять до особистих покарань.

Не дозволяється:

а) виривати або вибивати м'яч з рук суперника; б) блокувати суперника передпліччями, руками, ногами або використовувати будь-які частини тіла для усунення або відштовхування його; це включає небезпечне використовування ліктя в початковому положенні та в русі; в) тримати супротивника (тіло або форма), навіть якщо він залишається вільним для продовження гри; г) набігати або встрибувати на суперника. Порушення, які вимагають особистих покарань згідно до Правил 8:3-6 8:3 Порушення, де дії в основному або виключно спрямовані на тіло суперника, повинні привести до особистого покарання. Це означає, що в додаток до вільного або 7-метрового кидка порушення має бути покарано поступово, починаючи з попередження, потім 2-х хвилинне вилучення) та дискваліфікація.

Деякі порушення повинні каратися 2-х хвилинним вилученням, незалежно від того, чи отримав гравець раніше попередження. Це особливо відноситься до порушень, де винний гравець ігнорує небезпеку для суперника (дивись також 8:5, 8:6). З урахуванням критеріїв прийняття рішень з Правила 8:3, такими порушеннями можуть бути, наприклад: а) порушення, які відбуваються з високою інтенсивністю чи проти суперника на високій швидкості; б) утримування суперника тривалий час або перекидання його вниз; в) порушення проти голови, шиї, горла; г) жорсткі удари в корпус або в руку, що кидає; д) намагання позбавити суперника контролю над власним тілом (наприклад, захоплення ноги/стопи коли суперник в стрибку; дивись проте 8:5а); е) набігання або застрибування на суперника на великій швидкості.

Неспортивна поведінка, яка вимагає прогресивного покарання

Дії, перераховані нижче під а-е, як приклади неспортивної поведінки, яка має бути покарана поступово, починаючи з попередження а) протести проти суддівського рішення, вербальні чи невербальні дії, з метою оскарження цих рішень; б) вплив на суперника або товариша по команді з допомогою слів, жестів або криків, щоб дестабілізувати суперника; в) затримка виконання формального кидка не дотримуючи відстань 3 метри або в інший спосіб; г) використання «театру» намагаючись ввести в оману суддів по відношенню до дій суперника або перебільшення ступеню дій, щоб отримати тайм-аут або незаслужене покарання суперника; д) активне блокування кидка або паса стопою або ногою нижче коліна; рефлекторні рухи, наприклад, зрушуючи ноги разом, не повинні бути покарані; е) повторюванні використання площі воріт в тактичних цілях. Неспортивна поведінка, яка вимагає негайного 2-х хвилинного вилучення. . Деякі дії за своєю природою вважаються серйознішими та вимагають негайного 2-х хвилинного вилучення, незалежно від того, чи мали попередження гравець або офіційна особа. Це включає в себе: а) гучні протести, що доповнені жестами, або провокаційна поведінка; б) коли рішення проти команди, яка володіла м'ячем і гравець не кладе м'яч негайно на підлогу або не віддає його супернику; в) блокування доступу до м'яча, який знаходиться в зоні заміни. Груба неспортивна поведінка, яка вимагає дискваліфікації. Деякі форми неспортивної поведінки вважаються настільки серйозними, що заслуговують дискваліфікації. Наступні приклади такої поведінки: а) кидок або удар м'яча далеко в демонстративній формі після рішення суддів; б) якщо воротар демонстративно відмовляється від спроби відбити 7- метровий кидок; в) умисний кидок м'ячем у суперника під час зупинки гри, якщо це зроблено дуже сильно і з дуже короткої відстані, це повинно бути розцінено як «особливо небезпечні дії»; г) коли гравець, що виконує 7-метровий кидок, потрапляє м'ячем в голову воротаря, якщо воротар не робить рухи головою в напрямок польоту м'яча; д) коли гравець, що виконує вільний кидок, потрапляє м'ячем в голову захисника, якщо захисник не робить рухи головою в напрямок польоту м'яча; е) дії у відповідь (акт помсти) на порушення.

Час видалення завжди дорівнює 2-ом хвилинам ігрового часу; третє видалення того ж гравця завжди супроводжується його дискваліфікацією.