96 трактор. Захист Уклаїни. Урок 17 (66). Дата: 29.11.2022.
Підготовка на випадок виникнення надзвичайних ситуацій. План дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Виживальницький запас. Вміст та складання тривожної валізи на випадок термінової евакуації або переходу до захисних споруд. Види, місцезнаходження, обладнання укриттів, сховищ, бомбосховищ.
Як підготуватися до надзвичайної ситуаціїУ разі надзвичайної ситуації низка закладів, таких як магазини, аптеки, банки можуть бути зачинені. Подбайте про те, щоб удома був запас їжі, води, медикаментів, готівкових грошей та потрібних вам речей. У випадку воєнних дій повністю або частково заблокованими можуть бути постачання електроенергії, води, газу, тепла, робота телефонного, мобільного зв’язку, Інтернету, банкоматів та банківських терміналів, магазинів та аптек. Як підготувати власну оселю до надзвичайної ситуаціїПеревірте, чи є у вас:
Якщо ви живете в приватному будинку, обладнайте найпростіше укриття у власному підвалі. Запропонуйте сусідам старшого віку чи людям, які не можуть самостійно пересуватися, допомогу в підготовці оселі, тривожної валізи, за потреби проведіть в укриття. Зверніть увагу на те, що тварин заборонено брати з собою в укриття. За можливості заздалегідь домовтеся із друзями чи членами родини, що живуть у безпечному місці, про передачу їм тварини. Якщо це неможливо, спробуйте домовитись про те, щоб взяти їх з собою в укриття. При цьому подбайте, щоб перебування в укритті було комфортним як для людей, які вас оточують так і для самих тварин, підготувавши для них переноску, корм, воду, гігієнічні засоби, намордник тощо. Як підготувати запас води і знезаразити воду для питтяНа випадок відсутності центрального водопостачання завжди майте запаси питної та технічної води вдома. Розрахуйте запас відповідно до кількості членів вашої родини. Одній дорослій людині потрібно на добу:
Упевніться, що у вас є запас води для себе та родини щонайменше на 72 години. Обов’язково позначайте ємності бірками: «Вода знезаражена для пиття», «Вода для технічних потреб», «Вода для господарських потреб». Якщо немає фасованої бутильованої питної води, використовуйте питну воду з колодязів, шахтних криниць, пунктів розливу питної води (зокрема пересувних), якщо такі є, та з бюветів. Їх адреси шукайте на сайті місцевого водоканалу. Якщо вода в кранах відсутня довго або ви не зробили запаси заздалегідь, ось поради, які можуть допомогти. Де брати воду для пиття Важливо: усі ці способи очистки води не дають 100 % гарантії, що вода буде безпечна, але вона все одно може врятувати від зневоднення. Метод кип’ятіння Фільтри для води Туристичні таблетки для дезінфекції води Дезінфекція активованим вугіллям Дезінфекція йодом Увага! Перед застосуванням цього методу проконсультуйтеся зі своїм лікарем! Йод може бути небезпечними для вагітних жінок, людей з проблемами щитоподібної залози та тих, хто має алергію на йод. На літр води — 3-4 краплі йоду. Після цього її треба пропустити через фільтр і почекати годину перед тим, як пити. Однак у воді відчуватиметься запах і присмак йоду. Пити таку воду довго не можна. Дистиляція води за допомогою сонця Фільтрація дощової води та води з відкритих водойм (екстрений спосіб) Якщо ситуація критична, можна прокип’ятити річкову або озерну воду й пропустити її через фільтр, але тільки якщо це озеро чисте і якщо вода в регіоні не заражена радіаційним пилом. Не можна застосовувати цей метод до води з водойм, де вода застоюється або цвіте: така вода є середовищем для розмноження комах, бактерій та вірусів. Дощова вода теж небезпечна. Але якщо немає інших джерел, то і її теж можна пропустити через фільтр після кип’ятіння. Застосовувати цей спосіб можна, тільки коли ситуація критична: знайти придатну для пиття воду чи воду з колодязів чи бюветів і знезаразити її немає шансів, а пріоритет – виживання. В інших випадках уживати воду з відкритих водойм або дощову небезпечно. І можна використовувати її лише як технічну. Не радимо використовувати метод очищення води сріблом. Він не є достатньо ефективним для знезараження, крім того, іони срібла можуть бути токсичними для організму й спричинити непоправну шкоду здоров’ю. Де брати технічну воду
Додатково знезаразити воду для використання як технічної можна методом відстоювання. Для цього вам знадобиться скляна або керамічна ємність, що закривається. Але в жодному разі не алюмінієва. Можна поставити воду на ніч, а вранці обережно процідити її через кілька шарів марлі, залишивши осад, що утворився на дні, непорушним. Однак для вживання така вода все одно буде непридатна. Як підготувати транспортний засібЯкщо маєте авто, заздалегідь перевірте:
Якими продуктами запастися для дому та тривожної валізиПодбайте про поживні харчі тривалого зберігання. За потреби, їх можна взяти з собою в укриття. Бажано, щоб ці продукти не потребували багато води для приготування. Також подумайте, які продукти споживаєте ви та ваша родина. Зробіть триденний продуктовий запас для дому. Навіть за умов відсутності електрики тримайте їжу в холодильнику: він ще кілька годин після відключення зберігатиме холод. Намагайтеся якомога менше відчиняти дверцята. Спершу з’їжте продукти, які швидко псуються. Якщо на вулиці низька температура, їжу можна тримати надворі. Продукти для тривожної валізи:
Що приготувати, коли немає електрикиНа випадок відсутності струму та інших надзвичайних ситуацій ми радимо заздалегідь зробити запас консервів та сухої сублімованої їжі. У магазинах нині великий вибір таких страв: супи, каші, пюре. Аби їх уживати, достатньо залити холодною водою. Деякі крупи не обов’язково варити, а достатньо залити водою та залишити на деякий час. Тож і їх радимо мати в запасі. Каші, для приготування яких потрібен окріп
Каші, для приготування яких достатньо холодної води (кефіру або молока)
Усі перелічені каші також можна готувати в термосі. Одна година кипіння на плиті дорівнює 4-5 годинам настоювання в термосі. Які свічки придбати на випадок відсутності світлаЧерез перебої з електропостачанням українцям радять запастись свічками. Які види існують та чим вони відрізняються, пояснюємо. Свічки з бджолиного воску Найбільш екологічні, безпечні та без різкого запаху. Такий віск практично не горить, а тільки плавиться. При горінні не залишає кіптяви. Іноді до складу маси додають частку парафіну в строгому процентному співвідношенні, щоб не порушити природні властивості воску. Однак якщо на восковій свічці є горизонтальні тріщини і вона легко кришиться – значить, у ній більше 30% парафіну. Коштують такі свічки дорожче за інші через високу вартість сировини. Ціна стартує від від 100 грн за набір тонких (“церковних”) Час горіння залежить від розміру, однак найменші з магазину горять до години. Свічки з рослинного воску (стеаринові) Стеарин виробляється з різних олій, наприклад, пальмової. Стеаринові свічки легко розпізнати: вони матові, а після згоряння утворюється прозорий шар з малюнком, схожим на сніжинки.
Такі свічки виділяють концентрований аромат, тому їх рекомендується застосовувати у великих приміщеннях. Ціни на свічки з рослинного воску: від 100 грн за свічку малого розміру. Час горіння залежить від розміру, однак найменші горять до 45 хвилин. Парафінові Парафін – продукт перегонки нафти. Без домішок і без додаткового очищення він має неприємний запах. Є свічки, зроблені з парафіну високого очищення, ті, в які додають ароматизатори. Чим більше в складі свічки погано очищеного парафіну, тим більше кіптяви, будуть нерівномірне полумʼя і чорний “наліт” під час горіння. Зловживати парафіновими свічками, спалюючи їх одну за одною, не варто. Краще робити невеликі перерви та провітрювати приміщення. Їхній єдиний плюс – дешево. Ціна на парафінову свічку найменшого розміру стартує від 20 грн. Час горіння залежить від розміру, однак найменші згорають за півгодини. Гелеві свічки Їх виготовляють з гелеподібних мінеральних олій або гелеподібних синтетичних вуглеводнів. Ці свічки безпечніші, ніж ті, які зроблені з технічного парафіну. Але в гелевих свічках є нюанс – декоративний наповнювач. При згорянні тканина і пластмаса можуть виділяти неприємний запах, до того ж вони легко спалахують і вогонь може стати неконтрольованим. Тому краще купувати гелеві свічки з камінцями, які не займуться. Час горіння – в середньому 4 години (але залежить від розміру). Як змайструвати свічку власноручСвічка тривалого горіння З однієї воскової свічки довжиною 30 сантиметрів можна змайструвати 6 свічок тривалого горіння, кожна з яких горітиме 10-12 годин. Що потрібно:
Як зробити:
Свічка з картоплі Що знадобиться:
Як зробити:
Орієнтовно 100 мл. олії і 3-5 см. ґноту горітимуть до 6 годин Як підготувати аптечкуПідготуйте дві аптечки — одну для надзвичайних ситуацій (наприклад, на випадок поранення), другу для своїх побутових потреб (знеболення, усунення симптомів отруєння, усунення алергічних реакцій). Аптечка для надзвичайних ситуацій:
Не кладіть в аптечку ті засоби та ліки, якими ви не вмієте користуватися. Якщо все ж хочете їх взяти, дізнайтесь заздалегідь, як правильно їх застосовувати. Збережіть рецепти для ваших ліків (стежте за терміном придатності), а також імена та телефонні номери ваших лікарів. Аптечка для побутових потреб:
Наполегливо рекомендуємо вам пройти навчання щодо надання первинної медичної допомоги. У випадку виникнення кровотечі, отримання травм, опіків тощо використовуйте інструкції та поради перевірених Telegram-каналах та ботах. Ознайомтесь з їхнім змістом заздалегідь. Telegram-бот зі структурованими порадами щодо первинної допомоги Джгут 2.0. Перша допомога Fast AID bot 2.0. Що покласти в тривожну валізуТривожною валізою називають міцний великий зручний рюкзак чи сумку. Складіть необхідний мінімум одягу, предметів гігієни, ліків, інструментів та харчів. Тривожна валіза потрібна для швидкої евакуації, щоб ви не витрачали час на збір речей. У валізу покладіть:
Покладіть у верхню чи бокову кишеню позначку з вашим іменем та контактами на випадок, якщо ви втратите рюкзак. За можливості, візьміть із собою фотографії рідних чи тих, з ким ви будете постійно поряд — це допоможе вам їх відшукати, якщо група розділиться. Після того, як спакуєте речі, спробуйте підняти рюкзак і пройтися з ним. Якщо він заважкий, обов’язково оптимізуйте його вміст: важливо донести його до укриття без проблем. У рюкзак та кишеню одягу дитини покладіть позначки з її ім’ям, роком народження, домашньою адресою, запланованим місцем призначення та інформацією про батьків — імена та контакти. Поясніть дитині, коли і як користуватися цією запискою. Як домовитися з родичами та близькими про план дійОбговоріть з рідними та близькими усі можливі сценарії: на випадок, якщо вся родина буде разом удома, і на випадок, якщо хтось із членів сім’ї буде відсутній. Надзвичайна ситуація може трапитися тоді, коли ви будете в різних місцях. Тому заздалегідь домовтеся про місце зустрічі, маршрути та загальний план дій. Узгодьте, яким чином ви будете комунікувати, якщо пропаде зв’язок (підготуйте рації, домовтесь про точку зустрічі або місце, де залишите записку з інформацією). Підготуйте кожному з членів сім’ї список важливих номерів: запишіть його або роздрукуйте. Нехай кожен із родини носить це з собою. Як подбати про домашніх тварин
Зверніть увагу на те, що тварин заборонено брати з собою в укриття. За можливості заздалегідь домовтеся із друзями чи членами родини, що живуть у безпечному місці, про передачу їм тварини. Важлива інформація для ЗМІ, блогерів та всіх громадян, які фотографують або пишуть про війну та арміюЩо категорично заборонено висвітлювати ЗМІ у воєнний час:
Будь-яку інформацію про:
Не публікуйте у соцмережах:
|
|
Комментарии
Отправить комментарий