5 МСТУ. Захист України. Урок 44 (86). Дата: 13.03.2023.
Техніка застосування прямого тиску на рану
• Завершіть висловлювання, яке є визначенням терміна: «Порушення анатомічної цілісності покривних або внутрішніх тканин на всю lx товщину — це...».
• Продовжте поданий синонімічний ряд прикметників, які описують поняття «рана»: різана, колота, рвана...
Іл. 27.1. Схема, що ілюструє інформацію про час, наявний у рятівника для допомоги постраждалому (залежно від пораненої частини тіла)
Щоб врятувати життя людини, у якої масивна кровотеча, треба якнайшвидше її зупинити. Домедичну допомогу надають постраждалим з масивною кровотечею негайно після отримання травми. Усунувши небезпеки, які виникають на місці події, необхідно застосувати прямий тиск на рану як першочерговий метод тимчасової ситуативої зупинки кровотечі. Для цього використовують не лише медичні засоби, але й підручні.
• При огляді постраждалого важливо звернути увагу не на визначення типу кровотечі, а на методи її зупинки. У разі виявлення масивної кровотечі дійте швидко, відповідно до визначеного алгоритму, бо найближчі кілька хвилин життя пораненого в небезпеці (іл. 27.1).
Алгоритм надання домедичної допомоги під час масивних кровотеч (тих, що загрожують життю людини). Оцініть за іл. 27.2, 27.3. ситуацію і переконайтеся у власній безпеці.
Іл. 27.2. Визначення небезпеки
Іл. 27.3. Небезпеки надзвичайних ситуацій мирного часу
Якщо вас буде травмовано, ви не зможете надати допомогу постраждалому. Телефонуйте за номером «101» за наявності небезпеки природного або техногенного походження. Телефонуйте за номером «102», якщо є загроза кримінальної небезпеки. Можна звернутися по допомогу за єдиним безкоштовним телефонним номером виклику екстрених служб «112» або «103».
• Обов’язково одягніть латексні рукавички (за їхньої відсутності — використовуйте звичайні поліетиленові пакети) і захисні окуляри та марлеву пов’язку. Ці засоби:
- допоможуть попередити потрапляння крові на дрібні ушкодження шкіри рук та слизову оболонки ока;
- захистять вас від патогенних мікроорганізмів, що передаються через кров.
Одразу після надання домедичної допомоги добре помийте руки з милом, навіть якщо ви вдягали рукавички; якщо на слизову ока потрапила кров, необхідно промити його теплою чистою водою та звернутися за консультацією до лікаря.
За офіційними даними, кожен сотий мешканець України заражений збудником хвороби, який передається через кров: вірусний гепатит, СНІД тощо. Під час надання домедичної допомоги подбайте про особисту безпеку.
• Розпочніть надання допомоги тоді, коли вам нічого не загрожує.
Якщо ваша безпека під загрозою, то дійте згідно з алгоритмом, що наведено на іл. 27.4, і наступними рекомендаціями.
Іл. 27.4. Дії під час небезпеки
• Покиньте небезпечне місце, знайдіть укриття і перемістіть постраждалого.
• Висловлюйте поради на відстані.
• Щоб перевірити, чи постраждалий притомний, запитайте про те, що потребує відповіді.
• Якщо людина відповідає, то порадьте йому самотужки зупинити кровотечу: накласти джгута чи здійснити прямий тиск на рану.
• Запропонуйте йому (якщо це можливо) переміститись у безпечне місце та продовжити надавати самодопомогу.
• Зателефонуйте до служби порятунку («101») або за єдиним безкоштовним телефонним номером виклику екстрених служб «112» (іл. 27.5).
Іл. 27.5. Автомобіль служби порятунку
Іл. 27.6. Автомобіль екстреної (швидкої) медичної допомоги
Іл. 27.7. Наряд поліції
• Підтримуйте контакт з постраждалим до прибуття бригади швидкої допомоги;
У випадку, коли місце події безпечне, дійте за алгоритмом ABC.
A (Alert) — Тривога
• покличте на допомогу інших людей; зателефонуйте «103» або «112» до екстреної (швидкої) медичної допомоги (або попросіть когось зробити це); служба забезпечить виїзд бригади на місце події (іл. 27.6) і, за потреби, наряду поліції (іл. 27.7);
В (Bleeding) — Кровотеча
• забезпечте доступ до рани, визначте локалізацію та знайдіть джерело кровотечі.
Для цього зніміть або послабте одяг, розріжте його ножицями або ножем (іл. 27.8); рану оголіть так, щоб можна було повністю її побачити і виявити поранення, які не були помічені відразу.
Не намагайтеся повністю очистити рану. Одяг або інші предмети, які прилипли або застрягли в рані, мають там залишатися, щоб уникнути збільшення кровотечі.
Якщо в рані застрягло стороннє тіло, не виймайте його. Перев’яжіть місце поранення навколо нього і обв’яжіть його ватно-марлевою пов’язкою. Поверх, для стабілізації, можна накласти фіксуючу пов’язку (іл. 27.9).
Є чимало способів зупинки кровотечі, але вони мають спільну особливість — стискання кровоносних судин зупиняє кровотечу.
Техніка прямого тиску на рану
С (Compress) — Притисни: застосуйте прямий тиск на рану для зупинки кровотечі.
Якщо у вас немає медичних засобів, то закрийте рану будь-якою чистою тканиною (наприклад сорочкою) і накрийте рану, що є джерелом кровотечі (іл. 27.10); якщо під руками є марлеві серветки або бинт — використовуйте їх.
Притисніть тканину до рани і натискайте з максимальною силою (іл. 27.11).
Це допоможе стиснути ушкоджені кровоносні судини, надасть можливість крові згорнутися, виграти час для підготовки інших кровозупинних засобів (засоби для тампонування, джгут, турнікет) і забезпечить час для обміркування подальших дій. Чиніть тиск протягом не менше 3 хв.
Якщо, внаслідок прямого тиску на рану, кровотеча зупинилася або незначна — накладіть компресійну пов'язку (іл. 27.12) (дивись тему: «Техніка накладання компресійної пов’язки»).
Іл. 27.12. Компресійна пов’язка
Якщо кровотеча триває, а рана велика й глибока, спробуйте затампонувати — «заповнити» рану тканиною, бинтом або (якщо кровотеча внаслідок тампонування зупинилась чи незначна) накладіть компресійну пов’язку або утримуйте тиск на рану до прибуття бригади швидкої допомоги (іл. 27.13) (див. тему «Техніка тампонування рани»). Норматив прибуття машини екстреної (швидкої) медичної допомоги: у місті — 10 хвилин; за межами міста — 20 хвилин.
Можливий інший варіант здійснення прямого тиску на рану. Для цього необхідно, якщо можливо, надати травмованій кінцівці такого положення, за якого вам буде зручно максимально натиснути на рану пальцями або долонею, причому краще це зробити через стерильну марлю або шматок чистої тканини (іл. 27.14 а, 27.14 б).
Якщо поранений притомний, ви можете запропонувати йому самому здійснити прямий тиск на рану, якщо його стан дозволяє це зробити (іл. 27.15). Якщо через певний час кровотеча припиниться або значно зменшиться, накладіть компресійну пов’язку.
Прямий тиск на рану застосовують і в разі поранення шиї (іл. 27.16). Після накладення чистої серветки на рану її притискають однією рукою рятувальника. Надалі можна здійснювати тиск на рану, використовуючи джгут, перекинутий через протилежне плече (іл. 27.17), або наклавши пов’язку через підпахвову ділянку (іл. 27.18).
Іл. 27.17. Пряміш тиск на рану шиї за допомогою джгута, перекинутого через протилежне плече
Іл. 27.18. Пряміш тиск на рану, наклавши пов'язку через підпахвову ділянку
Уночі в Боярці перехожий урятував 19-річного хлопця, який стікав кров’ю на вулиці. Олексій Оришич, який повернувся у відпустку з району бойових дій, побачив лежачого на тротуарі хлопця з пораненням шиї. Йому вдалося затиснути рану рукою і частково зупинити кров, після чого він викликав поліцію.
Поліцейські оперативно доправили постраждалого до найближчої лікарні. У хлопця була ушкоджена сонна артерія. Поранення він отримав під час сварки, коли заступився за товариша.
Поліцейські затримали нападника.
Зупинка кровотечі методом прямого тиску на рану ТУТ
Домедична допомога в разі масивної кровотечі. Алгоритм ABC. Техніка прямого тиску на рану.
1. Які небезпеки можуть загрожувати життю особи, яка планує надати домедичну допомогу постраждалому?
2. Як діяти особі, яка планує надати домедичну допомогу постраждалому. у випадку виявлення небезпеки для її життя?
3. Якими є правила особистої безпеки в разі надання домедичної допомоги постраждалому із кровотечею?
4. Який алгоритм домедичної допомоги постраждалому з масивною кровотечею?
5. Як здійснити доступ до рани за масивної кровотечі і в чому полягає її обробка?
6. Яка послідовність надання домедичної допомоги постраждалому з масивною кровотечею під час поранення кінцівки, у випадку, коли місце події безпечне?
7. Яка послідовність надання домедичної допомоги постраждалому з масивною кровотечею під час поранення шиї?
8. Прочитайте описи конкретних ситуацій і дайте відповіді на запитання.
Ситуаційне завдання №1 «Ви — свідок ДТП»
Під час ДТП машина з’їхала в кювет; відчувається запах бензину, який капає з правого боку авто. Постраждалих двоє: водій і пасажирка.
У водія спостерігається втрата притомності, деформація правої нижньої кінцівки. Неозброєним оком можна визначити відкритий перелом ноги в ділянці стегна, кров’ю просякнутий одяг, пляма швидко збільшується, видно уламок кістки.
Пасажирка притомна, адекватно реагує, легкий стан шоку. Видимих поранень немає, кровотеча відсутня. Пасажирка була пристебнута паском безпеки. Під час огляду вона повідомляє, що водій є носієм ВІЛ.
1. Які небезпеки можуть загрожувати життю особи, яка планує надати до медичну допомогу постраждалому водію?
2. Як діяти особі, яка планує надати домедичну допомогу постраждалому водію, у випадку виявлення небезпеки для її життя?
3. Якими є правила особистої безпеки в разі надання домедичної допомоги постраждалому водію?
4. Який алгоритм надання домедичної допомоги постраждалому водію?
5. Як здійснити доступ до рани постраждалому водію і в чому полягає її обробка?
6. Яка послідовність надання домедичної допомоги постраждалому у разі, коли місце події безпечне?
Ситуаційне завдання №2 «Ви — свідок вуличної бійки»
Ідучи на курси самодопомоги, ви придбали в аптеці для практичних занять три рулони стерильних бинтів, рукавички, вату та джгут-турнікет СПАС і випадково стали свідком вуличної бійки.
Почувся крик, брязкіт скла... Компанія розбіглась, залишивши на дорозі пораненого хлопця, який притискає руками закривавлену шию. Говорити не може, кров яскраво-червона, пульсуючим струмом витікає з ділянки шиї.
1. Які небезпеки можуть загрожувати життю особи, яка планує надати домедичну допомогу пораненому хлопцю?
2. Як діяти особі, яка планує надати домедичну допомогу пораненому хлопцю, у випадку виявлення небезпеки для її життя?
3. Якими є правила особистої безпеки при наданні домедичної допомоги пораненому хлопцю?
4. Який алгоритм надання домедичної допомоги пораненому хлопцю?
5. Яка послідовність надання домедичної допомоги пораненому хлопцю у випадку, коли місце події безпечне?
Комментарии
Отправить комментарий